
Научи всичко за това, как се избелват зъби и как да избереш между професионално избелване на зъби и домашно избелване.
Избелването на зъби е много модерно в момента, особено защото на пазара има различни продукти за домашна употреба.
Обаче който иска да си избели зъбите сам, не бива да да пропусне да се посъветва преди това със специалист.
Ако не се внимава при избелването на зъби, може да се получат грешки, които да развалят естетиката и може да засегнат венеца и самия зъб.
Има много различни методи за избелване на зъби. Някои от тях ги прави само зъболекарят, някои се подготвят в зъболекарския кабинет и се продължават вкъщи.
А има и такива методи за избелване на зъби, които пациентът прилага абсолютно сам.
При всички варианти избелващият агент се поставя върху зъбите и ги избелва.
Продуктите за свободно купуване са с по-малка концентрация от тези, които използва зъболекарят. Въпреки това използването им трябва да се обсъди със зъболекар преди това.
Твоите зъби здрави ли са?
Здрави зъби и здрави венци са важни предпоставки за избелване на зъби. Не се избелват зъби, които имат кариес, развалени пломби, дефекти на емайла или счупвания.
Ако има кариес или развалени пломби, избелващият агент може да попадне във вътрешността на зъба и да предизвика болка или да нарани нерва.
При зъбите на подрастващи има риск от нараняване на зъбния нерв (пулпа), защото зъбната структура още не е зряла.
Освен това при някои пациенти избелването е контраиндицирано: бременни, кърмачки и пациенти с алергия/ непоносимост към съставките на избелващия агент, не бива да избелват зъбите си.
Какво искаш да постигнеш с избелването на зъбите?
По принцип избелването е козметична процедура. От медицинска гледна точка то не е нужно и трябва да се избягва.
Много пъти даже от професионалното почистване зъбите почват да блестят и да изглеждат малко по-бели. Но когато това не е достатъчно, може да се помисли за избелване.
Твоите зъби подходящи ли са за избелване?
Не при всички зъби избелването на зъби води до успех. Например умъртвени зъби (с кореново лечение), които с времето потъмняват, могат да се избелят само от върте, но не и отвън. Така че избелването на умъртвени зъби се извършва само от зъболекарят.
При предни зъби, които имат пломба, трябва да се има предвид, че пломбата не се избелва и не променя цвета си. Затова след избелването такива пломби трябва да бъдат сменени.
Същото се отнася и за коронки или мостове – те са от кермика и тя няма да се избели. Така че и коронките на предни зъби трябва да се сменят след избелването.
Зависи колко са жълти зъбите, има различни налични концентрации на избелващия агент. Твоят зъболекар може да прецени, кои е най-подходящият метод за теб.
Тук отново трябва да спомена, че коронките, мостовете и пломбите не променят цвета си при избелването.
Избелването вкъщи без указанията на зъболекар може да доведе до нежелани естетични резултати на предните зъби, които могат да се поправят единствено от зъболекар.
Избелване на зъби – вкъщи или в кабинета?
Избелването на зъби в зъболекарския кабинет (професионално избелване) обикновено води до по-добри и дълготрайни резултати, отколкото домашното избелване. Зъболекаря може да прецени най-добре, кой е най-подходящия метод.
Начини за избелване на зъби
Има различни методи за избелване на зъби:
Power-Bleaching
Това е така нареченото професионално избелване. Избелването на зъби в кабинета е по-сложно, отколкото вкъщи.
По принцип се използват високо концентрирани избелващи продукти. При така наречения Chairside-Bleaching или In-Office-Power-Bleaching зъболекаря поставя защита за венците с кофердам.
Обикновено при избелването на зъби се използва така наречения течен кофердам – под формата на гел.
Пациентът и зъболекарат носят защитни очила. Избелващият агент стои около 15 минути върху зъбите и трябва да се контролира през цялото време. След това се измива и се премахва кофердама. Препоръчва се, след това да се постави флуорид върху зъбите.
In-Office-Bleaching и Home-Bleaching (Избелване на зъби в къщи)
При така наречения In-Office-Bleaching се взема отпечатък от зъбите и в зъботехническата лаборатория се създават индивидуални шини.
Тези шини се напълват с избелващ гел, поставят се в устата и пациентът чака 30- 60 минути в чакалнята. След това шините се изваждат и се измиват зъбите от гела.
Това може и да е началото на така наречения Home-Bleaching: Пациентът вкъщи сам пълни шината с гел и я носи около един час вкъщи, след което зъбите и шината се измиват.
При Home-Bleaching (домашно избелване на зъби) най-силните резултати са в първите 2-3 дни.
Колко дълго трае резултата ?
С модерната технология в днешно време зъбите остават бели от няколко месеца до 2 години.
Зависи от състоянието на зъбите и от храненето, както и от начина наживот: пиене на кафе и чай, червено вино, пушене предизвикват оцветяване.
Не се препоръчва честото избелване на зъби, защото това може да предизвика силна чувствителност на зъбите.
Има ли нежелани реакции към избелването?
По време на избелването на зъби зъбите стават чувствителни към топло и студено, което може да е много некомфортно. Тази чувствителност намалява с времето.
Избелване на зъби- колко струва? Цени на професионално избелване на зъби
Избелването на зъби струва около 390 лв- 500 лв.
Преди избелването трябва да се направи и професионално почистване на зъбите, което се заплаща допълнително. Професионалното почистване струва около 100 лева.
А нали имаше и едни ленти за избелване? Какво е това?
Избелващите ленти (Избелващи ленти на Crest, White Strips, Crest 3D White) са лепящи се лентички, върху които има гел за избелване. Използват се по 30 минути на ден за няколко дни, максимално за 2 седмици.
В гела има водороден пероксид или карбамиден пероксид в много малка доза – според наредбата на Европейския Съюз 0,1%. Затова ефектът от лентите за избелване не е задоволителен.
При така наречените избелващи ленти crest мненията се различават. Някои са много доволни от лентите, а при някои хора зъбите не стават кой знае колко по-бели.
А не мога ли да си избеля зъбите вкъщи в домашни условия?
Домашните методи на избелване обикновено ги описват като натурални и особено щадящи зъбите. Трябва да се има предвид, че това не винаги е така. Някои от домашните методи могат да навредят на зъбния емайл.
Какви са домашните методи за избелване на зъбите?
Избелване на зъби със сода за хляб
Содата има силно абразивен ефект и може да премахне груби оцветявания върху зъбите. Не се препоръчва при чувствителни зъби, тъй като изтърква и надрасква зъбния емайл и така може зъбите да се оцветят още повече.
Активен въглен
Тази съствка се намира във все повече избелващи пасти за зъби. Активният въглед е много абразивен и отнема слой от емайла. Не се препоръчва използването му за избелване на зъби.
Кукурма
Тази подправка също има абразивно изтъркващи свойства и може да премахне груби оцветявания на зъба.
Кислородна вода
Има избелващ ефект, но не бива да се използва често и продължително, защото може да разяде емайла на зъба.
Лимонов сок
Лимоновият сок е киселина и води до избелване на зъбите, което обаче наранява техния емайл и може да доведе до образуването на кариес.
Имаш още въпроси, но нямаш зъболекар? Намери подходящия за теб стоматолог тук!
Comments (5)
Awesome post! Keep up the great work! 🙂
Благодаря за изчерпателната статия! Има ли смисъл от избелване на зъбите при пушач?
има смисъл от избелването, ако преди това се спре с пушенето. Поздрави 🙂
Готина статия! Продължавайте в същия дух☺️
Мисля че пушачите трябва да спрат с пушенето след избелването, иначе зъбите отново ще пожълтеят..